2014 SAGE AWARDS | October 14, 2014

Welcome

The SAGE Awards for Dance– An intimate evening with the Minnesota dance community.

Sage-Awards01

Nov
13
2013

9th Annual Minnesota SAGE Awards (2013)

Congratulations to all the nominees and award recipients.

Download a list of all shows seen by the 2012/13 Sage panel (pdf)
2013 Minnesota Sage Awardees

Outstanding Performance

  • Folding in Wings  – Megan Flood
  • Groundbreaker Battle Festival – Jason Noer
  • Matching Drapes – Chris Schlichting

Outstanding Performer

  • Kenna Cottman – F6 (Pramila Vasudevan) and Pretend (Angharad Davies)
  • Jim Lieberthal – Listen (Rosy Simas)
  • Sally Rousse – Giselle Pas de Deux (James Sewell Ballet), Freemartin Twins and Bear, Salmon, Dancer, Marshmellow (Rousse)

Outstanding Ensemble

  • We’re Muslim, Don’t Panic, cast of Mourning in America (Amirah Sackett)–Amirah Sackett, Iman Siferllah-Griffin, Khadijah Siferllah-Griffin

Outstanding Design

  • Design Team for Matching Drapes (Chris Schlichting) - Chris Schlichting, Terrance Payne, Max Wirsing, Justin Jones, Morgan Peterson, Heidi Eckwall
  • Butch Thompson– Pianist and Music Director for Destination Twin Cities (Sarah LaRose-Holland)

Outstanding Dance Educator

  • Suzanne River

Special Citation

  • Florence Cobb

 

 2013 SAGE Awards Nominees

Outstanding Performance

  • Canon - Jennifer Arave
  • Folding in Wings  – Megan Flood
  • Groundbreaker Battle Festival – Jason Noer
  • Jack and The Ophelias – Shapiro & Smith Dance
  • Matching Drapes – Chris Schlichting
  • Venus and Adonis – Ballet of the Dolls

Outstanding Performer

  • Andy & Rick Ausland – Buckets and Tap Shoes: DREAMS (Ausland)
  • Kenna Cottman – F6 (Pramila Vasudevan) and Pretend (Angharad Davies)
  • Krista Langberg – Matching Drapes (Chris Schlichting)
  • Jim Lieberthal – Listen (Rosy Simas)
  • Nic Lincoln – Glitter Garden (Larry Keigwin) and Yes! (Freeh, Fricke, Howard, Mayer, Van Loon)
  • Sally Rousse – Giselle Pas de Deux (James Sewell Ballet), Freemartin Twins and Bear, Salmon, Dancer, Marshmellow (Rousse)

Outstanding Ensemble

  • Ananya Dance Theatre in Moreechika– Sherie Apungu, Sarah Beck-Esmay, Ananya Chatterjea, Renee Copeland, Alexandra Eady, Rose Huey, Orlando Hunter, Lela Pierce, Brittany Radke, Chitra Vairavan, Hui Niu Wilcox
  • Cast of Hillary’s Assignment and Groove #1 (Deborah Jinza Thayer)– Christine Maginnis, Leah Nelson, Sharon Picasso, Taylor Shevey
  • Cast of Matching Drapes (Chris Schlichting)– Mary Ann Bradley, Krista Langberg, Dustin Maxwell, Max Wirsing, Laura Selle Virtucio
  • We’re Muslim, Don’t Panic, cast of Mourning in America (Amirah Sackett)–Amirah Sackett, Iman Siferllah-Griffin, Khadijah Siferllah-Griffin

Outstanding Design

  • Design team for Jack and The Ophelias (Shapiro & Smith Dance) Joanie Smith, Carol Salmon, Mary Hansmeyer, Pearl Rea
  • Design Team for Matching Drapes (Chris Schlichting) - Chris Schlichting, Terrance Payne, Max Wirsing, Morgan Peterson, Heidi Eckwall
  • Design Team for Niicugni (Emily Johnson/Catalyst)- Emily Johnson, Max Wirsing, James Everest, Aretha Aoki, Heidi Eckwall, Bethany Lacktorin, Angie Vo, Jonathan Whitney, Russ Marsh, Joel Dundorf
  • Butch Thompson– Pianist and Music Director for Destination Twin Cities (Sarah LaRose-Holland)

Outstanding Dance Educator

  • Patricia Brown
  • Florence Cobb
  • Suzanne River
  • Zoe Sealy

Special Citation

  • Bryant Lake Bowl
  • Florence Cobb
  • Hauser Dance Company and School
  • Jim Smith

Comments are closed.